Reklama

Ludzie

Odeszli w 2015 roku…

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 31.10.2015
23204_zmarli_1
Share
Udostępnij
W 2015 roku zmarło wielu znanych mieszkańców Podkarpacia. Przypominamy kilka ważnych dla regionu postaci.

Olek Ostrowski
 
25 lipca br. w Karakorum pod Gaszerbrumem II (8035 m. n.p.m.) zginął Olek Ostrowski, narciarz wysokogórski z Wetliny. Celem jego wyprawy, w którą udał się razem z pochodzącym z Krosna Piotrem Śnigórskim, był pierwszy polski zjazd na nartach z tego szczytu.
 
Olek Ostrowski na nartach jeździł od 3. roku życia, w liceum trenował narciarstwo alpejskie w klubie UKN Laworta w Ustrzykach Dolnych; startował w zawodach rangi FIS w Polsce, w Czechach i na Słowacji. Po rozpoczęciu studiów w Krakowie wstąpił do AZS UJ, ale z czasem zrezygnował z narciarstwa alpejskiego na rzecz górskich wycieczek na nartach. 
 
W 2012 roku wraz z kolegą zorganizował narciarską wyprawę na Pik Lenina (7134 m n.p.m.) w górach Pamir w Kirgistanie. Zjechał wtedy samotnie, pokonując 3000 metrów w pionie. W 2014 roku ze znajomymi uczestniczył w wyprawie Volcanoes Ski Trip 2014, mając w planie zjazd na nartach z 3 wulkanów w 3 krajach: Kazbeku (5046 m n.p.m.) w Gruzji, Aragacu (4095 m n.p.m.) w Armenii i Demawendu (5610 m n.p.m.) w Iranie. Sukcesem wyprawy był pierwszy dokonany przez Polaków (i pierwszą kobietę na świecie) zjazd na nartach SE ścianą Kazbeku. 29 września 2014 roku o godzinie 16:45 czasu chińskiego samotnie stanął na szczycie Cho Oyu (8201 m n.p.m.), po czym zjechał z góry na nartach. Zjazd z Gaszerbrum II miał być jego kolejnym ekstremalnym wyczynem. 
 
Ks. Józef Sondej
 
Ksiądz Józef Sondej, wieloletni proboszcz parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie zmarł 28 lutego. Był wielkim autorytetem dla kilku pokoleń rzeszowian. Pochodził z Mazurów w pow. kolbuszowskim. Święcenia kapłańskie przyjął tuż przed wojną, 25 czerwca 1939 r., z rąk biskupa przemyskiego Franciszka Bardy.
 
Pracował jako wikariusz we Frysztaku, Strzyżowie, Rzeszowie i Jarosławiu. W 1955 r. został proboszczem parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie, którą to funkcję pełnił prawie 40 lat. Przeszedł na emeryturę w sierpniu 1994 r., lecz do ostatnich dni ofiarnie pomagał w „swojej” parafii. Ks. infułat Sondej był współtwórcą nowych parafii w Rzeszowie w trudnych czasach komunistycznych. Kochał Ojczyznę i troszczył się o pamięć o bohaterach, którzy za nią oddali życie. Wspierał opozycję polityczną w PRL, m.in. rolników strajkujących na początku 1981 r. w siedzibie byłej WRZZ. Za swą działalność był szykanowany przez władze i inwigilowany przez SB.
 
W lutym 2008 r. został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Jest honorowym obywatelem Miasta Rzeszowa.
 
Prof.  Kazimierz Obodyński
 
14 października w wypadku samochodowym w Rzeszowie tragicznie zginął prof. Kazimierz Obodyński, długoletni pracownik naukowy i dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego oraz profesor zwyczajny w Katedrze Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Absolwent warszawskiej AWF, który w 1964 r. rozpoczynał pracę  jako nauczyciel wychowania fizycznego w Chojnie, a potem już na stałe związał się z Rzeszowem i tutejszym ośrodkiem akademickim. Był promotorem 9 prac doktorskich i ponad 300 magisterskich. Jego badania naukowe koncentrowały się na rozwoju kultury fizycznej studentów oraz optymalizacji systemu kultury fizycznej jako podstawy kształtowania. 
 
Krystian Ignas
 
7 marca, podczas zawodów biegowych w Chochołowie zmarł Krystian Ignas, wspinacz, biegacz narciarski, mors, matematyk i informatyk. Miał 75 lat. Ignas w 1975 r. był założycielem, a później wieloletnim prezesem i honorowym członkiem Rzeszowskiego Klubu Wysokogórskiego; instruktorem Polskiego Związku Alpinizmu; współtwórcą zawodów w narciarstwie wysokogórskim „Puchar Połonin”, które są najstarszymi zawodami w tej dyscyplinie w Polsce. Organizował i uczestniczył w wyprawach m.in. w Himalaje, góry Iranu i Atlasu Wysokiego. Był autorem pierwszych przejść w tych rejonach. Współzałożyciel Rzeszowskiego Klubu Morsów „Sopelek”, był najstarszym rzeszowskim morsem. W sezonie 2015 zajął 3. miejsce w kat. M70 w Pucharze Polski Amatorów w Biegach Narciarskich. Z zawodu matematyk i informatyk, przez wiele lat był prezesem zarządu rzeszowskiej firmy informatycznej Etobres.
 
Artur Dobiszewski
 
6 lutego zmarł nagle Artur Dobiszewski, pseudonim Ciamkacz (ur. w 1962 r.), polski wokalista i gitarzysta folkowy. Od 1981 roku występował w zespole Ta Joj. Przez wiele lat był konferansjerem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego w Przemyślu. 19 września 2007 r. otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Został pochowany został na Cmentarzu Głównym w Przemyślu.
 
Stanisław Wieszczycki
 
18 września zmarł Stanisław Wieszczycki, który w latach 1974-1981 i 1984-1987 piastował stanowisko dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Był także aktorem, reżyserem i dyrektorem Estrady Rzeszowskiej. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Lublinie na Majdanku.
 
Eugeniusz Bernat
 
W marcu w wieku 61 lat zmarł dr Eugeniusz Bernat, przedsiębiorca, jeden z założycieli i właścicieli Zakładu Mięsnego Smak-Górno w Górnie. W firmie był przewodniczącym rady nadzorczej. Pracował naukowo i dydaktycznie we Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie. Był członkiem rady nadzorczej Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Podkarpackiej Rady Innowacyjności. W latach osiemdziesiątych był prezesem Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Kamieniu.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy