Reklama

Lifestyle

Bieszczadzki GOPR poszukuje nowych ratowników! Kto na ochotnika?

Natalia Chrapek
Dodano: 16.12.2019
48768_straz
Share
Udostępnij
Grupa Bieszczadzka GOPR prowadzi nabór kandydatów na ratowników. Mile widziane osoby, które świetnie jeżdżą na nartach, wspinają się po górach i jak własną kieszeń znają Bieszczady oraz Beskid Niski, szczególnie jego wschodnią część. Egzamin dla ochotników odbędzie się 10 stycznia na Połoninie Wetlińskiej. 
 
Grupa Bieszczadzka GOPR poszukuje ratowników-ochotników. Między innymi dlatego, że z roku na rok rośnie liczba zdarzeń w górach i kolejne, przeszkolone osoby, które będą nieść pomoc turystom w potrzasku, są na wagę złota. Tylko podczas samych wakacjach goprowcy interweniowali aż 50 razy, by w czasie działań udzielić pomocy 59 poszkodowanym. W czternastu przypadkach korzystali ze wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Sanoka.
 
– Najlepiej, aby przyszli ratownicy kochali góry, jeździli na nartach, zarówno na szlakach, jak i poza nimi – mówi Jerzy Godawski, zastępca naczelnika bieszczadzkiego GOPR-u, i dodaje: – Nie przyjmujemy do pracy, poszukujemy ochotników, tutaj nie ma ograniczonych miejsc. Co roku na egzaminie weryfikującym umiejętności nowicjuszy pojawia się ok. 10 osób, z czego około połowa zalicza go pozytywnie. 
 
Kandydat starający się o przyjęcie do ochotniczej służby w Grupie Bieszczadzkiej GOPR musi mieć ukończone 18 lat oraz legitymować się minimum średnim wykształceniem. Dobrze byłoby, gdyby mieszkał też na Podkarpaciu. Tutaj przyda się też umiejętność wspinaczki górskiej, nie wspominając już o nienagannym stanie zdrowia i dobrej znajomości topografii Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej). 
 
Wszystkie te kryteria będą sprawdzane na dwudniowym egzaminie, który rozpocznie się 10 stycznia o godz. 18 w schronisku na Połoninie Wetlińskiej. Komisja złożona z instruktorów GOPR-u oraz tych narciarskich, oceniać będzie poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich w skali od 2 do 5: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazdę terenową po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), a także jazdę stylową (dowolną). Nie zabraknie też nocnych wędrówek z wykorzystaniem elementów nawigacji oraz testu z topografii gór, obejmującego przebiegi szlaków, nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień, schroniska górskie, pasma, rezerwaty czy potoki. Nie obejdzie się również bez sprawdzianów sprawnościowych polegających na pokonaniu na czas dystansu pomiędzy Przełęczą Wyżną lub Brzegami Górnymi, a Połoniną Wetlińską. 

Więcej informacji o egzaminie dla kandydatów na ratowników-ochotników Grupy Bieszczadzkiej GOPR na stronie
 
******
Grupa Bieszczadzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – jedna z siedmiu grup regionalnych GOPR, która została powołana do działania w 1961 roku. Prowadzi działalność ratowniczą na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy