Reklama

Lifestyle

Zamki na Podkarpaciu w zimowej scenerii. Galeria Zdjęć

Aneta Gieroń
Dodano: 21.01.2022
52637_dji_0018
Share
Udostępnij
Zima w pełni, a pod śniegiem Podkarpacie wygląda bajkowo. Zimowe zdjęcia Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, Zamku w Krasiczynie, Zamku Lubomirskich i Potockich w Łańcucie oraz Zamku w Baranowie Sandomierskim wykonał Tadeusz Poźniak.
 
Zamek w Krasiczynie, zaledwie 10 kilometrów od Przemyśla, to przepiękny XVI-wieczny zamek, jeden z niewielu przykładów architektury włoskiego renesansu i manieryzmu na terenie Polski. Zamek wybudowano na przełomie XVI i XVII wieku, jednak to Marcin Krasicki w XVII wieku nadał mu wspaniały wygląd, który w niezmienionym kształcie zachował się do dziś. Marcin Krasicki był też nietuzinkową osobistością-potężnym wojewodą podlaskim, kasztelanem lwowskim, zaufanym sługą króla, a nawet hrabią Cesarza Rzymskiego. To co wzbudza absolutny zachwyt w Krasiczynie to cztery baszty: Boska, z piękną kopułą skrywającą zamkową kaplicę, Papieska, w kształcie papieskiej korony, Królewska, w której nocował sam Zygmunt III Waza oraz Szlachecko-Rycerska.
 
Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w całej Polsce, która znana jest nie tylko w kraju, ale i na świecie z wytwornych wnętrz oraz niezwykle cennej i ciekawej kolekcji pojazdów konnych. Obecny wygląd zamek w Łańcucie zawdzięcza przebudowie dokonanej w II połowie XVIII stulecia przez Stanisława Lubomirskiego – Marszałka Wielkiego Koronnego oraz jego żonę Izabelę z Czartoryskich, zwaną Księżną Marszałkową. Była to kuzynka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z tego właśnie okresu pochodzą: "Pokój pod Widokiem", "Apartament Brenny", "Apartament Chiński" oraz "Apartament Turecki" z zachowanym autentycznym wystrojem wnętrza. Staraniem księżnej wokół zamku założono piękny park krajobrazowy, zachwycający do dziś. Z inicjatywy Elżbiety z Radziwiłłów – żony Romana Potockiego, w latach 1889-1912 zamek w Łańcucie gruntownie przebudowano, dostosowując go do ówczesnych wymogów, jednak zachowując cenne wnętrza z czasów Izabeli Lubomirskiej. Założono wtedy instalację wodociągową, kanalizację, centralne ogrzewanie, a nawet przeprowadzono elektryfikację i zainstalowano telefony. Powiększono dwukrotnie powierzchnię parku oraz wybudowano Stajnie i Wozownię. Zamek otrzymał też nową elewację w stylu neorenesansu francuskiego, którą podziwiać można do chwili obecnej.
 
Zamek w Baranowie Sandomierskim powstał w XVI wieku i wzniesiony został w typie "palazzo in forteca", na planie czworoboku, z narożnymi basztami łączącymi poszczególne skrzydła otaczające prostokątny arkadowy dziedziniec. Dwie kondygnacje kolumnowych arkad, wspartych na ozdobionych maszkaronami cokołach oraz reprezentacyjna klatka schodowa to wspaniałe dzieła Santi Gucciego. Wnętrze rezydencji zdobią sztukaterie, polichromie, obrazy i inne ozdoby. W latach 60. XX wieku zamek w Baranowie Sandomierskim przeszedł gruntowną renowację i dziś prezentuje się wspaniale, kryjąc w swych wnętrzach Muzeum oraz hotel. W podziemiach powstała dostępna dla turystów Zbrojownia Rycerska. Równie piękny jest park otaczający posiadłość.  Zespół zamkowo-parkowy w Baranowie Sandomierskim stanowi jeden z najcenniejszych pomników świeckiego budownictwa z czasów polskiego Odrodzenia, mówiący o wytwornym smaku i elegancji znamienitej rodziny Leszczyńskich. 

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie właściwie od podstaw powstał na początku XX wieku. Masywną bryłę zamku tworzy dwupiętrowy, zamknięty w czworobok budynek z lat 1903-05 z obszernym dziedzińcem pośrodku i wysoką wieżą bramną od zachodu. Sześciokondygnacyjna wieża z gankiem dla straży zwieńczona jest ciekawym hełmem wykonanym w 1906 roku według pierwotnego, barokowego wzoru.
 
Zamek otacza czworobok kamiennych fortyfikacji z wydłużonymi bastionami na narożach. Bastiony noszą imiona: Św. Franciszka (płn-zach), Św. Andrzeja (płn-wsch), Św. Hieronima (płd-wsch) i Św. Marii (płd-zach). Na narożach bastionów widoczne są kamienne wieżyczki (kawaliery) z rzeźbionymi plakietami patronów z 1746 roku. Od strony północnej i wschodniej zachowały się resztki fos, a w kurtynie północnej wylot tunelu wycieczkowego. W latach 1985-93 budowla została odrestaurowana, odnowiono też jej wnętrza. Przywrócono pierwotną salę reprezentacyjną i odtworzono znajdującą się w północnym skrzydle dawną kaplicę więzienną. Na frontonie wieży umieszczono tablice upamiętniające tragiczne losy więźniów podczas okupacji hitlerowskiej oraz uwięzienie Wincentego Witosa. Wewnątrz zamku znajduje się, odsłonięta w 1995 roku tablica upamiętniająca męczeństwo prawników więzionych i straconych tu w czasach stalinowskich.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy