Reklama

Lifestyle

Edwin Bendyk z “Polityki” w Beskidzie Niskim online. Debata Miasta Przyszłości

Aneta Gieroń
Dodano: 13.05.2020
50768_bendyk
Share
Udostępnij
W czwartek o godz. 17 kolejne spotkanie on-line: Miasta Przyszłości, w których udział wezmą: Adrian Krzanowski, aktywista miejski z Krosna, twórca portalu www.krosno24.pl; Edwin Bendyk, publicysta tygodnika „Polityka”; Jan Mencwel ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze oraz Franciszek Bojańczyk, hebraista, pilot wycieczek po wielu miastach świata. Spotkanie będzie na platformie ZOOM – wcześniej trzeba przesłać potwierdzenie udziału na adres: fundacjawalizka@gmail.com i otrzymamy kod dostępu do platformy. Pomysłodawczynią i moderatorem spotkań jest Joanna Sarnecka, antropolożka kultury oraz założycielka grupy „Opowieści z Walizki”, warszawianka, która kilkanaście lat temu osiadła w Beskidzie Niskim.

W najbliższy czwartek, 14 maja najważniejszym gościem debaty będzie Edwin Bendyk, dziennikarz i publicysta tygodnika „Polityka”. Wykładowca w Collegium Civitas, gdzie współtworzył Ośrodek Badań nad Przyszłością oraz w Centrum Nauk Społecznych PAN (Graduate School for Social Research), w którym to centrum prowadzi seminarium o nowych mediach. Należy do Polskiego PEN Clubu, jest członkiem zarządu Fundacji im. Stefana Batorego oraz European Council on Foreign Relations.
 
W cyklu debat online Miasta Przyszłości poruszanych tematów jest wiele, bo i tych dotykających przestrzeni miejskiej, turystyki w dużych i małych miastach, ale równie ważna, a może i najważniejsza jest umiejętność budowania wspólnoty w miastach. Czym jest wspólnota w czasie pandemii, wobec przyszłych zagrożeń? Jak ją budować, jak może wyglądać wspólnota przyszłości? 
 
– I o tej wspólnotowości chcę dyskutować 14 maja z Edwinem Bendykiem, dziennikarzem, autorem wielu publikacji, w tym wydanej właśnie książki „W Polsce, czyli nigdzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata” – dodaje Joanna Sarnecka.
 
Warto, byśmy angażowali się w inicjatywy, które poprawiają jakość naszego życia w miastach, a osób proponujących wartościowe projekty jest coraz więcej. W Warszawie przy Placu na Rozdrożu stoją drewniane chaty, w których warszawiacy organizują spotkania, warsztaty, taneczne wieczory. W samym centrum europejskiej metropolii jest swojski klimat i przyjazna człowiekowi przestrzeń. W Rzeszowie powstają kolejne miejsca, gdzie wspiera się lokalną przedsiębiorczość. Działa miejskie laboratorium Urban Lab, młodych przedsiębiorców, naukowców i osoby kreatywne przyciąga Podkarpackie Centrum Innowacji.
 
O tych naszych lokalnych aktywnościach będzie w trakcie czwartkowego spotkania najwięcej. Tym bardziej, że warto porównać, jak wygląda wspólnotowość w takich miastach jak np. Kraków, Rzeszów, czy Sanok, gdzie każde z miast jest innej wielkości, z innymi możliwości, w różnych rejonach geograficznych, ale w każdym przypadku jest miejsce do życia i pracy dla tysięcy ludzi. Co zrobić, byśmy w naszych miastach czuli się przyjaźnie, a przede wszystkim, byśmy mieli poczucie, że mamy wpływ na ich kształtowanie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy