Reklama

Kultura

Rondo w Rzeszowie będzie nosić imię Danuty Siedzikówny ps. “Inka”

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 09.05.2017
32416_glowne
Share
Udostępnij

Rondo przy osiedlu Krakowska-Południe od piątku, 12 maja będzie nosić imię Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Nadanie imienia zaplanowane jest w piątkowe południe, natomiast o godz. 17 w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się darmowa projekcja filmu pt. „Inka, są sprawy ważniejsze niż śmierć”, a po niej spotkanie z historykiem i publicystą Tadeuszem Płużańskim. Są jeszcze bezpłatne wejściówki na pokaz filmu.

Pomysł nadania rondu imienia „Inki” jest inicjatywą oddolną. – Projekt uchwały został złożony przez samych mieszkańców Osiedla Krakowska-Południe, gdyż w niedużej odległości znajduje się już rondo im. rotmistrza Witolda Pileckiego – mówi Katarzyna Gajda-Bator, rzeczniczka Oddziału IPN w Rzeszowie. – Dzięki projektowi edukacyjnemu pt. „Patroni naszych ulic” m.in. poświęconemu „Ince”, rozpropagowaliśmy wśród mieszkańców osiedla 300 sztuk materiałów informacyjnych na temat „Inki”.

Są bezpłatne wejściówki na film o „Ince”

Uroczystości rozpoczną się w piątek, 12 maja br. mszą świętą w kościele pw. Świętej Rodziny przy ul. Solarza w intencji śp. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” oraz poległych, pomordowanych i prześladowanych Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego. Następnie odbędzie się inscenizacja patriotyczno-historyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 6 im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie. Przed godz. 13 nastąpi nadanie rondu przy zbiegu ulic Kotuli/Zbyszewskiego/Ofiar Katynia im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, zostanie też odsłonięcie pamiątkowa tablicy edukacyjno-informacyjna z biografią Danuty Siedzikówny. –

O godz. 17 w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei 7 zostanie wyemitowany film pt. „Inka, są sprawy ważniejsze niż śmierć” w reż. Jacka Frankowskiego, w którym zostały pokazane skomplikowane i tragiczne losy rodziny „Inki”, osieroconej w wieku 15 lat przez oboje rodziców. – To bardzo poruszający film, zachęcamy do obejrzenia go – mówi Katarzyna Gajda-Bator, rzeczniczka Oddziału IPN w Rzeszowie.

Po zakończeniu filmu o godz. 18 odbędzie się spotkanie z prezesem Fundacji „Łączka” Tadeuszem Płużańskim – dziennikarzem, historykiem i publicystą, który wygłosi prelekcję „Inka” – Żołnierz Niezłomny i Jej oprawcy”. Na spotkaniu będzie również możliwość nabycia najnowszych książek Tadeusza Płużańskiego.

Spotkanie i pokaz filmu jest bezpłatny, za pośrednictwem zaproszeń, które można otrzymać w WDK na portierni, lub na osiedlu Krakowska-Południe pod nr tel. 502385244, bądź 570004456. Ilość bezpłatnych wejściówek ograniczona.

Danuta Siedzikówna „Inka" była sanitariuszką w 5. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej, którą dowodził mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” – znienawidzony przez komunistów. Kiedy w czerwcu 1946 roku przyjechała do Gdańska po środki medyczne, wpadła w pułapkę zastawioną przez Urząd Bezpieczeństwa w zdekonspirowanym mieszkaniu we Wrzeszczu. Trafiła do gdańskiego więzienia, a po ciężkim śledztwie została skazana na śmierć. Nie podpisała prośby do prezydenta Polski Ludowej Bolesława Bieruta o ułaskawienie (zrobił to jej obrońca z urzędu, ale Bierut nie skorzystał z prawa łaski). Nie wydała nikogo. Wierna złożonej przysiędze do ostatnich swoich dni. Zdążyła jeszcze przekazać informację: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba". Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r., a bezpieka utajniła miejsce pochówku zarówno dziewczyny, jak i rozstrzelanego wraz z nią Feliksa Selmanowicza „Zagończyka". „Inka" miała wówczas 17 lat.

W 2014 roku badaczom z Instytutu Pamięci Narodowej kierowanym przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka udało się jednak odnaleźć szczątki „Inki" i „Zagończyka" w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. 28 sierpnia 2016 odbył się uroczysty państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny oraz Feliksa Selmanowicza na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Pośmiertnie „Inka" została mianowana podporucznikiem Wojska Polskiego, a „Zagończyk” awansowany pośmiertnie do stopnia podpułkownika.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy