Reklama

Kultura

Z kalendarza. Popielec

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 10.02.2016
Œroda Popielcowa
Share
Udostępnij
Dziś Środa Popielcowa. Dzień ten kojarzy się przede wszystkim z obrzędem posypania głów wiernych popiołem w kościołach. Jaka jest symbolika tego gestu? Znak popiołu to znak pokuty, znany już w Piśmie św. W pierwotnym Kościele obrzęd ten był praktykowany głównie wobec publicznych grzeszników. W XI w. papież Urban II rozciągnął go na wszystkich wiernych w czasie Środy Popielcowej.

Podczas posypywania głów popiołem księża wypowiadają zamiennie dwie formuły: starszą – „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz", lub młodszą – „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Co one oznaczają? Pierwsza wskazuje na kres ludzkiego życia – śmierć, ale jednocześnie zachęca, byśmy pamiętali, że Chrystus uczynił śmierć bramą ku życiu wiecznemu. Druga przypomina, że przyjmujemy znak popiołu jako ochrzczeni, którzy poznali już światło Ewangelii, a także zachęca, byśmy się nawracali i żyli Ewangelią na co dzień.
Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Post, będący czasem bezpośredniego przygotowania do świąt wielkanocnych.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy