O sobie: Po wielu latach pracy jako lektorka języka angielskiego oraz DOS (director of studies) własnej szkoły językowej, postanowiłam skupić się na czymś co, na ogół, bywa mało intratne, a konkretnie na literaturze. Czytam, piszę, publikuję w periodykach literackich w Polsce, USA, na Bałkanach, wydaję książki poetyckie (do tej pory 7), tłumaczę poezję Emily Dickinson (zuchwale aspirując do kanoniczności przekładu), wyjeżdżam na festiwale literackie oraz do domów pracy twórczej (Szwajcaria, Hiszpania); wciąż uczę oraz uczę się języków. O blogu: Będą to moje noty i wtręty kuLturalne i kuRturalne, głównie literackie, a nawet poetyckie. Nie mam doświadczenia w pisaniu blogów. Przeczuwam, że w sensie "gatunku literackiego" najbliżej mu do sylwy ponowoczesnej, czyli postmodernistycznej (sylwa: dzieło nierespektujące jednorodności gatunkowej, głównie poetyka kolażu; negatywne odwoływanie się do zastanych wzorców; heterogeniczność gatunkowa; sygnalizowany przez autora zamysł zburzenia wewnętrznej spójności utworu). O! W miarę doświadczenia, moja informacja o blogu (a może i o sobie) będzie ewoluować; zmieniać się na lepsze lub gorsze, w zależności od tego, kto i jak życzliwy czyta.
Kulturalne nominacje VIP 2017
Dodano: 06-12-2017
Laureaci Nagrody VIP Kultura 2017 to wyjątkowe postaci naszego regionu. Oto sylwetki czterech z nich. Wiemy już z oficjalnego ogłoszenia wyników podczas Gali VIP, że zwycięzcą został Wit Wojtowicz. Gratuluję prywatnie i jako członek Kapituły.
Wit Wojtowicz
Historyk sztuki, przez 27 lat dyrektor zamku w Łańcucie, pomnika historii - jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, z pewnością najbardziej rozpoznawalnego obiektu na Podkarpaciu. W sumie związany z tą instytucją przez 37 lat. W czasie swojej pracy menedżerskiej, przywrócił świetność majątku Lubomirskich i Potockich do stanu niemal przedwojennego.
Pod jego nadzorem przeprowadzono w Muzeum cały szereg remontów, konserwacji i inwestycji, na które pozyskano wiele milionów złotych. Mowa tu m. in. o rewitalizacji Storczykarni, dawnego Kasyna oraz Maneżu, konserwacji klatki schodowej, pracach remontowo-renowacyjnych więźby dachowej nad budynkiem Biblioteki i skrzydła nad Wielką Jadalnią, Glorietty, tarasu i schodów wieży budynku ekspozycyjnego, rzeźb parkowych. Niemal równocześnie prowadzono budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Zbudowano też system rezerwacji i sprzedaży biletów online oraz wdrożono system stacjonarnych audio-przewodników. Ostatnio pozyskano też pieniądze na kolejne projekty: dotyczą one prac remontowo-konserwatorskich w Oranżerii i Ujeżdżalni oraz wykreowania nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz w zabytkowym Parku.
Wiesław Banach.
Historyk sztuki, związany z Muzeum Historycznym w Sanoku od 1977 roku, dyrektor tej instytucji od 1990 roku. Wielki promotor Muzeum, Sanoka, Podkarpacia i Beksińskiego w Polsce i na świecie. Zmienił prowincjonalne Muzeum w placówkę europejską. Propagator sztuki współczesnej, świetny znawca twórczości Zdzisława Beksińskiego i jego biograf. Podjął się ogromnej odpowiedzialności za kierowanie instytucją i pracami remontowymi zrujnowanej budowli, zagrożonej zawaleniem, w której Muzeum znalazło swoją siedzibę - gotyckiego zamku, w XVI wieku przebudowanego na rezydencję królowej Bony. Obecnie Muzeum słynie z kolekcji ikon oraz największej światowej kolekcji malarskiej Zdzisława Beksińskiego. Właśnie dzięki Banachowi, który pozyskał kilkumilionowe fundusze europejskie, powstała unikalna galeria słynnego w świecie malarza. Beksiński pochodził z Sanoka i przekazał swoje prace Muzeum na ręce zaprzyjaźnionego z nim Wiesława Banacha.
Jacek Koszczan
Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej - Sztetl Dukla, które ma na swoim koncie wiele projektów (m.in. Żywa biblioteka Podkarpacia). Jego praca to zarówno pozyskiwanie i archiwizowanie wiedzy o Żydach z Dukli i okolic, jak i działalność edukacyjna. Jest inicjatorem i budowniczym pomnika upamiętniającego 70. rocznicę zagłady dukielskich Żydów, społecznym opiekunem cmentarzy żydowskich, zbiorowej mogiły oraz ruin Synagogi w Dukli. Wielokrotnie organizował w Dukli Dni Kultury Żydowskiej i jest autorem scenariuszy do filmów „Dlaczego?” oraz „Sumienie”, w które zaangażował młodych ludzi z Dukli i okolic. Dzięki jego staraniom i wiedzy udało się doprowadzić do uhonorowania medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata dwóch rodzin z Gminy Dukla. Jest organizatorem spotkań młodzieży z Polski i Izraela. Posiada bogatą kolekcję artefaktów związanych z kulturą żydowską, które eksponuje na wystawach w kraju i za granicą. Był pomysłodawcą i projektantem kart pocztowych z portretami dukielskich Żydów. Od kilku lat organizuje obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Dukli i wyjazdy młodzieży do Synagogi w Dynowie na uroczystości związane z Nowym Rokiem Żydowskim.
Jacek Nowak
Artysta witrażysta, animator kultury, grafik komputerowy. Rzeszowianin urodzony i wychowany w Krakowie, który od 1998 roku mieszka w Boguchwale. Pracuje w Biurze Wystaw Artystycznych Rzeszowie. Od 2005 roku organizator i komisarz Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Boguchwale w ramach Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którego jest współzałożycielem i prezesem. Impreza ta na trwale wpisała się do kalendarza wydarzeń artystycznych na Podkarpaciu. O randze boguchwalskiego pleneru świadczy fakt, że uczestniczą w nim uznani i cenieni artyści z Polski, Armenii, Czech, Słowacji i Ukrainy. We współpracy z krytykami sztuki opracował i wydał w Rzeszowie w latach 2010-2013 trzy tomy "Sztuka Podkarpacia" - najpełniejszy przegląd dorobku artystycznego środowiska artystycznego Podkarpacia. Z jego inicjatywy powstaje zbiór dzieł artystów, który w przyszłości będzie stanowił Galerię Podkarpackiej Zachęty Sztuk Pięknych. Z powodzeniem integruje środowisko artystyczne skupione wokół działań na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Co roku współorganizuje Wielką Aukcję Charytatywną "Artyści Dzieciom", tą drogą pozyskując prace malarskie m.in. z boguchwalskich plenerów, a zebrane środki zasilają fundacje wspierające potrzebujące i chore dzieci.