Reklama

Biznes

Prezydent na Kongresie 590: Trwa dobra koniunktura – inwestujcie!

Alina Bosak
Dodano: 15.11.2018
42162_43
Share
Udostępnij
Polska ma stać się hubem gazowym dla państw Trójmorza i zmienić system kształcenia, by móc budować innowacyjną gospodarkę, dla przedsiębiorców nastał zaś czas inwestycji. Takie zapewnienia padły z ust prezydenta Andrzeja Dudy, który w czwartek, 15  listopada w G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa otworzył Kongres 590 – najbardziej prestiżowe forum gospodarcze w Polsce. Wraz z prezydentem gości witał marszałek podkarpacki Władysław Ortyl oraz prezes NBP Adam Glapiński. W dwudniowym wydarzeniu uczestniczy 5 tysięcy osób, przedstawicieli biznesu, nauki i polityki. Zaplanowano ponad 100 paneli dyskusyjnych i debat. W piątek na Kongresie będzie premier Mateusz Morawiecki.   
 
W czwartek na Kongresie 590 najważniejszym gościem był prezydent Andrzej Duda, który patronuje wydarzeniu od pierwszej edycji w 2016 roku, a podczas wieczornej gali wręcza nagrody gospodarcze najlepszym polskim przedsiębiorstwom. W otwarciu Kongresu uczestniczył także wicepremier Jarosław Gowin, prezes NBP Adam Glapiński oraz kilkunastu ministrów. Obecni byli gospodarze województwa z marszałkiem Ortylem oraz wojewodą Ewą Leniart na czele. Dla regionu, w którym płace należą do najniższych płac w Polsce, a który pokłada wielkie nadzieje w budowie przemysłu opartego na nowych technologiach, Kongres 590 jest ogromną okazją do promowania gospodarczego potencjału i pochwalenia się działającymi tu firmami.  

– To właśnie tu Ignacy Łukasiewicz jako pierwszy dokonał destylacji ropy naftowej i stworzył lampę naftową, to tu urodził się i kształcił pilot Stefan Bastyr, który wykonał pierwszy lot bojowy w niepodległej Polsce, także na Podkarpaciu, w Żarnowcu, Maria Konopnicka napisała Rotę – podkreślił Władysław Ortyl, witając prezydenta Andrzeja Dudę na Kongresie 590. – Patriotyzm gospodarczy przyświecał mieszkańcom tej części ojczyzny od dawna. Nasz region należy do czołówki innowacyjnych województw. Dlatego spotykamy się tu na Kongresie 590. Podkarpacie stawia milowe kroki w rozwoju, budujemy drogi i szlaki kolejowe, obwodnice. Wydajemy na to miliardy złotych. Bardzo dobrze funkcjonuje Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny, port lotniczy, Politechnika Rzeszowska, a niebawem obok G2A Arena powstanie Podkarpackie Centrum Nauki. Warszawa ma swojego „Kopernika”, my chcemy mieć swojego „Łukasiewicza”. Tu zlokalizowane jest 90 proc. przemysłu lotniczego Polski, tu powstają związane z nim laboratoria badawcze, a nasze hasło promocyjne to: Wyższy poziom innowacji. 
 
Prezydent Andrzej Duda także nawiązywał do polskiej historii. Przypomniał przedwojenny Centralny Okręg Przemysłowy i błyskawiczny rozwój gospodarczy w latach 30-tych XX wieku. – Tego chcielibyśmy dla Polski także teraz. Jeśli chcemy budować gospodarkę innowacyjna, musimy zaczynać na etapie szkoły, kształcenia dzieci, by wychować pokolenia ludzi, którzy sprawnie i odpowiedzialnie będą prowadzić w Polsce biznes – mówił prezydent, przypominając także o rządowej Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Jej elementem ma być Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych, która właśnie czeka na podpis prezydenta: – Zamierzam go złożyć. Przedsiębiorcy mówią mi, że to dobry krok, ponieważ da możliwość stworzenia zapasów kapitałowych. 
 
Andrzej Duda przypomniał także znane już plany współpracy w ramach Trójmorza, w którą wpisuje się przebiegająca przez Podkarpacia Via Carpatia, ale także Via Baltica i przekop przez Mierzeję Wiślaną. – Chcemy, aby Polska stała się miejscem otwartym – hubem dla naszej części Europy. Stąd umowa ze Stanami Zjednoczonymi na dostawy gazu. Będzie obowiązywać 24 lata. Doprowadzimy także gazociągi z Norwegii do Polski. Mam nadzieję, że staniemy się tym podmiotem, który niesie bezpieczeństwo energetyczne w tej części Europy, wesprze Ukrainę, której pomoc w tym zakresie jest szczególnie potrzebna – oświadczył prezydent. Przedsiębiorców zachęcał zaś do inwestowania, bo sprzyja temu dobra koniunktura. Przyznał także, że polska rodzina nie wzbogaci się tylko na tym, co dostanie od państwa. – Państwo nie jest w stanie tyle dać. To mogą dać polskie firmy, coraz lepiej funkcjonujące, zatrudniające coraz więcej pracowników, podnoszące płace.
 
Dobrą sytuację gospodarczą potwierdził Adam Glapiński, prezes NBP: – Polska pędzi jak pendolino, budząc zdziwienie świata i analityków, także polskich. Dane za III kwartał tego roku zaprzeczają nawet naszym prognozom, wzrost przekracza 5 proc. Przy czym jest to rozwój zrównoważony, stabilny. Podstawą siły finansowej państwa jest zdrowa i silna waluta. W przyszłym roku będzie 100-lecie ustanowienia złotego. Ten złoty ma się dziś dobrze. To waluta silna i jako kraj średni, powinniśmy tę walutę mieć. Jest podstawą, aby życie i dobrobyt rozwijały się w Polsce stabilnie. Waluta to bufor, który oddziela nas od wahań koniunktury światowej. Wypracowaliśmy szczególną pozycję na świecie, polskie obligacje rządowe są sprzedawane za granicą jak świeże bułeczki, banki światowe zaczęły część rezerw gromadzić w złotych. To jest miara zaufania do kraju. Dzisiaj Kongres 590 jest najbardziej prestiżowy w Polsce, a może w Europie taki będzie, a może na świecie? My jesteśmy zbyt skromni. A jesteśmy najszybciej rozwijającą się i najbardziej stabilną gospodarką. Co poprawić? Należy zmniejszać liczbę regulacji prawnych i dawać przedsiębiorcom coraz większą swobodę i zmniejszać podatki. Biurokracja nas hamuje. I lepiej nie wstępować do strefy euro. Jakby tak się stało, damy sobie radę, ale tempo wzrostu będzie niższe.  
 
Kongresu 590 trwa do piątku. To już jego trzecia edycja. Debaty prowadzone w gronie polityków, naukowców i biznesmenów mają pomagać w tworzeniu wspólnej wizji polskiej gospodarki. 

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy