Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Profesorowie i sportowcy Honorowymi Obywatelami Rzeszowa

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 19-01-2017

Od lewej: prof. Tadeusz Pomianek, prof. Tadeusz Markowski, Rafał Wilk i Krzysztof Ignaczak. Fot. Tad

Od lewej: prof. Tadeusz Pomianek, prof. Tadeusz Markowski, Rafał Wilk i Krzysztof Ignaczak. Fot. Tadeusz Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
Prezydent Tadeusz Ferenc i Rafał Wilk. Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
 Fot. Tadeusz Poźniak
Dokładnie 170 lat temu pierwszym honorowym obywatelem Rzeszowa został Józef Bielecki, nauczyciel i dyrektor gimnazjum. W środowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa do grona, które liczy już 52 osoby, dołączyły kolejne trzy: Rafał Wilk, wybitny sportowiec, prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz prof. Tadeusz Pomianek, współtwórca i prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zasłużonym, a ostatecznie Honorowym Obywatelem Rzeszowa został też Krzysztof Ignaczak, wieloletni siatkarz Asseco Resovii. Słynny libero tak bardzo się wzruszył, że zamiast wpisać się do księgi zasłużonych, podziękowanie złożył na kartach honorowych obywateli Rzeszowa. - Ale proszę, nie wymazujcie mnie, będę jeszcze ciężej pracował na rzecz Rzeszowa, by na ten tytuł faktycznie zapracować - prosił sportowiec, czym rozczulił ponad 700 gości na widowni. Całość spięły piękne dźwięki hejnału Rzeszowa autorstwa Tomasza Stańki na początek wieczoru i występ genialnego Włodka Pawlika Trio na zakończenie.
Reklama
 
Rzeszów jego mieszkańcami stoi, można stwierdzić po wieczorze honorowych obywateli, bo rzeczywiście, w tym roku było ich więcej niż w latach poprzednich. 
 
- Miasto dynamicznie się rozwija, przyciąga przedsiębiorców, turystów, a co najważniejsze, nowych mieszkańców - podkreślał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. - Ale jego prestiż budują wyjątkowi obywatele.
 
Poczet których otwiera Jan Pakosławic, pierwszy właściciel miasta, od którego historia Rzeszowa się datuje, a ta  ma już 663 lata - tyle czasu minęło od jego lokacji. Z tej okazji w środowy wieczór Andrzej Bajor oraz jego syn Adrian, właściciele firmy Stalbudowa Kazex, którzy w 2014 roku ufundowali pomnik Jana Pakosławica w Rzeszowie, oficjalnie ofiarowali go miastu jako swoją cegiełkę w rozwoju Rzeszowa. Z tej też okazji nadano tytuły zasłużonych i honorowych obywateli Rzeszowa.
 
Laudację na cześć zasłużonego do Rzeszowa, Krzysztofa Ignaczaka wygłosił Witold Walawender, który miał o tyle ułatwione zadanie, że nawet gdyby nic nie powiedział, widownia byłaby zachwycona - tak popularna jest siatkówka w Rzeszowie. 
 
 
Krzysztof Ignaczak. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Ignaczak, słynny libero pochodzi z Wałbrzycha, ale dokładnie 10 lat temu związał się z Rzeszowem, gdzie przez 9 lat grał w Asseco Resovii. W 2014 roku, wraz z reprezentacją Polski wywalczył złoty medal Mistrzostw Świata. Tego samego dnia ogłosił zakończenie kariery reprezentacyjnej. W maja 2016 roku skończył mu się kontrakt z Asseco Resovią Rzeszów, po 9 latach odszedł z rzeszowskiego klubu, całkowicie zakończył karierę zawodniczą, ale z miastem związał się na stałe.
 
Krzysztof Ignaczak najbardziej dziękował Klubowi Kibica Asseco Resovii, bo razem z drużyną stworzyli coś naprawdę wspaniałego, czym można chwalić się w całej Europie. Przypomniał też o śp. Adamie Rusinku i Adamie Góralu, którzy namówili go na przyjazd do Rzeszowa i jak się okazało, ta decyzja odmieniła jego życie.
Reklama
 
- A najbardziej dziękuję mieszkańcom Rzeszowa, że mnie zaakceptowali - ze śmiechem stwierdził Krzysztof Ignaczak.
 
Rafał Wilk, żużlowiec, trener żużlowy, trzykrotny mistrz paraolimpijski z Londynu (2012) i z Rio (2016) w handbike'u; kawaler Orderu Odrodzenia Polski, prawdziwy człowiek ze stali, statuetkę  honorowego obywatela Rzeszowa otrzymał po laudacji, jaką na jego cześć wygłosił Marcin Deręgowski.
 
Wilk był też najbardziej oklaskiwanym bohaterem wieczoru, bo rzeczywiście droga, jaką przeszedł, od kompletnie wykluczonego społecznie i sportowo człowieka po tragicznym wypadku na torze, do mistrza olimpijskiego i nauczyciela akademickiego, była niezwykła.
 
- Jestem dumny, że jestem rzeszowianinem - mówił Rafał Wilk, który przeprosił, że póki co nie może wstać, podziękować na stojąco, ale kto wie, może Bóg da...
 
Wilk podkreślał, że wszystkie nagrodzone osoby są mistrzami w tym, co robią, a przez to Rzeszów tak dobrze rozwija się sportowo, naukowo i biznesowo. 
 
 
Rafał Wilk. Fot. Tadeusz Poźniak
 
- Marzyłem, by być mistrzem na żużlu, nie udało się, ale coś innego się udało i za to jestem wdzięczny. Tak samo jak za wnuczkę, która już w lutym pojawi się w naszej rodzinie. Będę dziadkiem, coś nowego otwiera się w moim życiu - dodał były żużlowiec.
 
Prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej, w nawiązaniu do laudacji wygłoszonej przez Stanisława Ząbka, przyznał, że zaszczytne to dla niego wyróżnienie tym bardziej, że z Rzeszowem związany jest od kilkudziesięciu lat. Tutaj  ukończył technikum mechaniczno - elektryczne i Wyższą Szkołę Inżynierską, czyli dzisiejszą Politechnikę Rzeszowską. Z rzeszowską uczelnią związany jest od 47 lat. Był jej pierwszym absolwentem, który otrzymał tytuł profesora belwederskiego, dwukrotnie rektorem, prorektorem, a od 2016 roku rektorem po raz trzeci.
Reklama
 
- W domu to żona jest rektorem, prorektorami zaś dwie córki i to właśnie im bardzo dziękuję za wszystko, co zdarzyło się w moim życiu - mówił prof. Markowski.
 
Przypomniał też profesorów: Romana Niedzielskiego, pierwszego rektora Wyższej Szkoły Inżynierskiej i prof. Kazimierza Oczosia, pierwszego rektora Politechniki Rzeszowskiej, bo to od nich rozpoczęła się budowa uczelni, która dziś jest chlubą Rzeszowa i Podkarpacia.
 
- A obecny status uczelni to wkład kilku pokoleń  nauczycieli akademickich i pracowników politechniki - podsumował prof. Markowski.
 
 
Prof. Tadeusz Markowski. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Prof. Tadeusz Pomianek, współzałożyciel i prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, stwierdził, że dla człowieka w sile wieku, jakim jest, otrzymanie tytułu honorowego obywatela Rzeszowa, utwierdza go w przekonaniu, że to, co dostał od Boga, udało mu się w życiu sensownie wykorzystać.

Laudację na jego cześć wygłosił Andrzej Dec, a prof. Pomianek, skwitował to krótkim i wymownym - " od 20 lat robimy swoje".
 
- I to nie była droga usłana różami - dodał prezydent WSIiZ. - Tyle tylko, że jedni po porażkach popadają w kompleksy, albo teorie spiskowe, a my z porażek wyciągamy wnioski. I tak z porażek rośnie fundament przyszłych sukcesów. Warto być odważnym, bo filar przyszłości miasta buduje się z ludzkich cnót.
 
 
Prof. Tadeusz Pomianek. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Do nagrodzonych bohaterów wieczoru z okolicznościowymi adresami zwrócili się także: wojewoda podkarpacka, Ewa Leniart; wicemarszałek województwa, Stanisława Kruczek, poseł Krystyna Wróblewska w imieniu podkarpackich parlamentarzystów oraz ks. biskup Kazimierz Górny.  
Reklama
 
Na zakończenie ze sceny popłynęły jeszcze przepiękne dźwięki Włodek Pawlik Trio i tylko szkoda, że spora grupa gości nie była w stanie dotrwać do końca i przeszkadzała w trakcie koncertu. Może to jakaś podpowiedź dla organizatorów na przyszłość, że nawet najciekawszych wieczorów i przemówień nie można przedłużać w nieskończoność, bo skutek jest dokładnie odwrotny od zmierzonego. 
 
 
Włodek Pawlik. Fot. Tadeusz Poźniak
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-01-27 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-01-27
USD 4,0830 +0,36%
EUR 4,5713 -0,45%
CHF 4,4029 -0,41%
GBP 5,4818 -0,25%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.