Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Debiuty w Sejmie. Joanna Frydrych

A A A
Z Joanną Frydrych, posłanką PO z Podkarpacia, rozmawia Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 23-02-2016

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

Jaromir Kwiatkowski: Ta kadencja to Pani poselski debiut. Jak pierwsze wrażenia?
 
Joanna Frydrych: Jestem „zadaniowcem”. Lubię mieć wszystko zaplanowane i zrealizowane zgodnie z planem. Na początku w Sejmie zabrakło mi np. ustalenia, w którym tygodniu odbędą się posiedzenia. To uniemożliwiało spotykanie się z wyborcami w terenie. Dostawaliśmy SMS-em informację, że jest posiedzenie i trzeba było szybko pojawić się w Warszawie. Należy dodać, że to się już zmieniło; mamy podany plan sesji do lipca.
 
Jak odebrała Pani zachowanie parlamentarzystów, ich sposoby uprawiania polityki?
 
Na początku byłam zaskoczona „wrzucaniem” projektów ustaw, które dostawaliśmy na tablety tuż przed pierwszym czytaniem. Było zbyt mało czasu, aby się z nimi zapoznać. Wyobrażałam sobie, że dostanę pakiet projektów ustaw, przeczytam je, przygotuję się do dyskusji. A tu „galopka”. W przypadku procedowania ustawy o Trybunale Konstytucyjnym nie podobało mi się wyłączanie mikrofonów posłom biorącym udział w dyskusji. Wiadomo, że gdy ktoś chce zaprezentować swoje argumenty, to czasu może mu zabraknąć.
Reklama

Pewne obyczaje parlamentarne się nie zmieniają. „Mistrzem” wyłączania mikrofonów był wicemarszałek Stefan Niesiołowski, co można prześledzić na kanale YouTube.
 
Wcześniej byłam radną powiatu krośnieńskiego i sejmiku wojewódzkiego, i to radną opozycji, ale zawsze była możliwość wypowiedzenia się. Rozumiem, że gdyby wszyscy posłowie chcieli wyjść i zabierać głos przez 5-10 minut, to obrady trwałyby non stop. Ale po to zapisujemy się na listę, żeby móc wypowiedzieć własne wnioski i przemyślenia.
 
Czas wypowiedzi posłów jest określony. Kiedy poseł go przekracza, może się zdarzyć, że marszałek wyłączy mu mikrofon. Pytanie, czy robi to w sposób kulturalny, czy nie.
 
Zgadzam się. 

Platforma Obywatelska jest Pani pierwszą partią. Jest Pani przewodniczącą struktur PO w powiecie krośnieńskim i wiceprzewodniczącą Zarządu Regionalnego. Co pociągnęło Panią do działalności partyjnej? 
 
Zawsze lubiłam pomagać ludziom; angażowałam się w sprawy społeczne, np. w organizację koncertów charytatywnych. Kiedy kończyłam studia, zaczęłam się zastanawiać, co będę robić dodatkowo, oprócz pracy zawodowej. Połączyłam więc moje zainteresowanie polityką z działalnością społeczną. Wybrałam Platformę Obywatelską. Podobał mi się jej program, konserwatywno-liberalne oblicze tej partii.
 
Nie przeszkadza Pani, że PO od tego oblicza w ostatnich latach odeszła?
 
Być może Platforma jest odbierana jako partia, która odeszła od swoich konserwatywnych poglądów przez to, że mając większość w Sejmie, stanowiła prawo dla każdego polskiego obywatela. Wiele się przez te lata zmieniło. Polska pod rządami Platformy Obywatelskiej rozwinęła się. Staliśmy się bardziej nowocześni, nastawieni na zmiany. PO rządziła 8 lat. Wiadomo, że nie każdy będzie z tych rządów zadowolony, niektórzy odczuwają znudzenie Platformą. Wiadomo też, że ludzie oczekują poprawy bytu indywidualnego. Ale można spojrzeć na sytuację w Polsce inaczej: kraj przez te lata pięknie się rozwinął, gospodarka jest stabilna. To nie stało się w ciągu kilku tygodni rządów PiS, bo z ekonomicznego punktu widzenia jest to proces.
Reklama
 
Wspomniała Pani o swoim doświadczeniu w samorządach. Podobno samorządowcy są bardziej niż politycy skłonni do merytorycznej pracy, a nie politycznych bijatyk.  Na ile doświadczenie samorządowe może się przydać w pracy parlamentarnej, która jest często teatralną grą prowadzoną na wysokim poziomie emocji, a poseł, który zajmuje się konkretami, jest często mało widoczny i elektorat może pomyśleć, że on nic nie robi? 
 
W samorządzie nie bardzo da się walczyć politycznie. Gdy do wykonania jest konkretna praca, np. odcinek drogi czy zabezpieczenie środków na dane zadanie, trzeba iść na kompromis, rozmawiać ze sobą, nawet jeżeli wójt czy starosta są z innych obozów politycznych.
 
A aktywność poselska nie polega na tym, by wychodzić na sejmową mównicę i wykrzykiwać populistyczne hasła. 
 
Tylko,  że media – to pewnie ich słabość – łatwiej zauważają posłów wyrazistych, którzy potrafią powiedzieć coś mocnego, niż posłów-pracusiów.
 
Można łączyć jedno z drugim. To kwestia predyspozycji wewnętrznych. Jeśli chodzi o mnie, to – jak wspominałam wcześniej – jestem typowym „zadaniowcem”, który jak się weźmie za jakieś zadanie, to je musi doprowadzić do końca. 
 
Nie odkryła w sobie Pani natury politycznego „fightera”?
 
Nie. Politycznym „fighterem” nie jestem. Być może nabiorę jeszcze takich predyspozycji; moje doświadczenie w pracy parlamentarnej jest jednak dość krótkie. W ciągu 18 lat pracy zawodowej i ponad 10 – politycznej, skupiałam się zawsze na konkretnych zadaniach. Będę starała się wykorzystać to doświadczenie w pracy parlamentarnej. 

Jaki ma Pani pomysł na siebie jako posła, żeby Pani elektorat mógł na końcu kadencji powiedzieć, iż to był dobrze wykorzystany mandat?
Reklama
 
Przede wszystkim nie zmieniać się. Chciałabym pozostać w dalszym ciągu osobą, dla której najważniejszy jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Mój mandat poselski chciałabym wykorzystać do skutecznego przeprowadzania interwencji poselskich w okręgu wyborczym. Ponadto, moje interpelacje i zapytania poselskie będą odpowiedzią na zgłaszane problemy.  
 
Zawsze się zżymałem, gdy dziennikarze próbowali sprowadzić posła do roli „załatwiacza” różnych spraw dla regionu, podczas gdy najważniejszym jego zadaniem jest stanowienie dobrego prawa. Aczkolwiek na pewno posłowie mają możliwości kreowania dobrych rozwiązań dla regionu. Jak tu widzi Pani swoją rolę?
 
Nie sposób oddzielić posła od jego regionu. Znów odwołam się do konkretu. Jak Pan wcześniej wspominał, to elektorat rozlicza posła z jego aktywności i oczekuje efektów w regionie. Może wyjaśnię na przykładzie – w trakcie składania poprawek do budżetu na 2016 r. postulowaliśmy przesunięcie pewnych środków na kontynuację budowy drogi S19, czy na zjazd z autostrady na wysokości Pilzna w kierunku Jasła i Krosna. W południowej części Podkarpacia brakuje dobrych połączeń komunikacyjnych; mam tu na myśli szybką trasę. Autostrada A4 ze zjazdem w rejonie Pilzna, czy droga ekspresowa S-19 zaspokoiłyby potrzeby w tym zakresie. Dzięki temu te tereny stałyby się bardziej atrakcyjne dla inwestorów i turystów. 
 
To rozwiązanie, które pośrednio może przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności terenów Krosna i Jasła. Ale ludzie często nie widzą takich związków przyczynowo-skutkowych; bywa, że myślą bardzo prosto: poseł  załatwił kasę na tę inwestycję, co spowodowało, że iluś ludzi ma pracę.
 
Poseł może mieć pomysł na rozwiązanie jakiegoś problemu i może starać się zainteresować nim prezydenta, burmistrza czy wójta. To do nich należą negocjacje z inwestorami i pozyskiwanie miejsc pracy. Poseł nie załatwia „kasy”, jedynie wspomaga pomysłami i interwencjami w konkretnych sprawach.
Reklama

Czyli, puentując, potrzebna jest kreatywność posła, jego dobre pomysły dla regionu, zaangażowanie w urzeczywistnianie dobrych rozwiązań…
 
…i – dodałabym - wykorzystanie wcześniej zdobytego doświadczenia w pracy z ludźmi i dla ludzi.
 

 
 Joanna Frydrych, posłanka PO na Sejm VIII kadencji. 38 lat, pochodzi z Krosna. Ekonomistka; absolwentka Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Ukończyła także studia podyplomowe na kierunku europeistyka na Wydziale Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 1997 r. pracowała w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle, gdzie doszła do stanowiska zastępcy dyrektora oddziału ds. dochodów. W latach 2010-2014 radna powiatu krośnieńskiego, 2014-2015 - radna sejmiku podkarpackiego. Należy do Platformy Obywatelskiej. Przewodnicząca zarządu powiatowego PO w Krośnie, zastępca przewodniczącego regionu podkarpackiego partii. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. kandydowała do Sejmu w okręgu wyborczym nr 22 (Krosno). Uzyskała mandat, otrzymując 5761 głosów. W Sejmie zasiada w Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
 
 
 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2021-12-03 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-12-03
USD 4,0653 +0,07%
EUR 4,5934 -0,15%
CHF 4,4165 +0,08%
GBP 5,4021 -0,17%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.