Reklama

Biznes

Nowe posłanki: “aniołek Kaczyńskiego”, prezes AK, nauczycielka, ekonomistka

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 02.11.2015
BiS - grafika 750x400px v2
Share
Udostępnij
W sejmowej reprezentacji Podkarpacia sporo nowych twarzy. Kim są nowe posłanki i posłowie? Od dziś będziemy ich przedstawiać na portalu biznesistyl.pl. Zaczynamy od kobiet: trzech posłanek PiS i jednej posłanki PO.
 
Anna Schmidt-Rodziewicz otrzymała w wyborach 16.134 głosy i był to drugi wynik (po wicemarszałku Sejmu Marku Kuchcińskim) na krośnieńsko-przemyskiej liście PiS. Pochodzi z Jarosławia; rocznik 1978. Ukończyła socjologię na Wydziale Nauk Społecznych KUL w Lublinie. Pracowała jako nauczyciel języka angielskiego oraz urzędnik m.in. w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu oraz Urzędzie Miasta Jarosławia. W latach 2005-2007 (czyli w okresie rządów PiS) była członkiem gabinetu politycznego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Następnie pracowała jako doradca ds. społecznych wiceprezesa PiS, Adama Lipińskiego. W 2011 r. ubiegała się o mandat poselski z okręgu krośnieńsko-przemyskiego. Do Sejmu wprawdzie nie weszła, ale została zauważona jako jedna z grona młodych, urodziwych działaczek PiS, które brały czynny udział w kampanii wyborczej tej partii.
 
Media określiły je mianem „aniołków Kaczyńskiego”, mających w ich ocenie ocieplać wizerunek partii i prezesa. Ale nie tylko. „Aniołki Kaczyńskiego” wypowiadały się także na tematy merytoryczne, np. Anna Schmidt (jeszcze wtedy nie Rodziewicz) apelowała o walkę z nierównościami społecznymi, zapewnienie ludziom pracy i własnego mieszkania. W 2014 r. została wybrana na radną podkarpackiego sejmiku; objęła funkcję wiceprzewodniczącej i rzecznika klubu radnych PiS oraz przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej oraz wiceprzewodniczącej Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej. W maju br. Anna Schmidt zmieniła stan cywilny i od tej pory występuje już jako Anna Schmidt-Rodziewicz. Hobby: gra na pianinie (jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Jarosławiu).
 
Halina Szydełko uzyskała w wyborach w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim 10.483 głosy. Rzeszowianka; rocznik 1962. Ukończyła studia prawnicze na filii UMCS w Rzeszowie. Radca prawny ze specjalnością: prawo gospodarcze. Od momentu odrodzenia się Akcji Katolickiej w Polsce, co stało się na życzenie św. Jana Pawła II, współtworzyła struktury stowarzyszenia na szczeblu diecezjalnym i krajowym. Od 17 lat, z woli Episkopatu Polski, pełni przez kolejne kadencje funkcję prezesa Zarządu Krajowego AK. Przez cztery lata wchodziła również w skład władz światowych AK z siedzibą w Rzymie. Współpracując od kilku lat z Parlamentarnym Zespołem Członków i Sympatyków Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Ruchu Światło i Życie, organizowała konferencje i kampanie społeczne. Członek Rady Programowej Radia Rzeszów oraz Katolickiego Radia VIA.
 
Na Krystynę Wróblewską, dyrektor (od 2007 r.) Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli, zagłosowało 9426 osób, co dało jej ostatni, dwunasty mandat dla PiS w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim. Rzeszowianka; rocznik 1963. Absolwentka rzeszowskiej WSP. Dyplomowany nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. W latach studenckich członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Akademickiego Związku Sportowego. W latach 90. zakładała NSZZ „Solidarność” w Szkole Podstawowej nr 4 w Rzeszowie. Autorka wielu artykułów i publikacji z dziedziny edukacji, współautorka programu edukacyjnego "Podkarpacie, kultura i tradycja”, a także „Programu Wychowania Patriotycznego” dla naszego regionu. W latach 2006-2007 pełniła funkcję wizytatora Kuratorium Oświaty, następnie zastępcy dyrektora Departamentu Edukacji i Kultury Województwa Podkarpackiego.
 
Jest byłym doradcą metodycznym, ekspertem MEN do spraw awansu zawodowego nauczycieli oraz ekspertem unijnym. W latach 2010-2014 radna Miasta Rzeszowa (w trakcie kadencji została wyrzucona z klubu PiS za łamanie dyscypliny klubowej, czyli sprzyjanie w głosowaniach, wbrew woli klubu, prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi). Na dowód swojej skuteczności podaje, że pozyskała dla Podkarpacia ponad 60 mln zł na edukację. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Pasje: sport, który kiedyś uprawiała czynnie (skok wzwyż, szybownictwo i spadochroniarstwo), dobra książka, historia. Zamężna, troje dzieci, dwoje wnuków.
 
Na Joannę Frydrych, kandydatkę PO, głosowało 5761 osób. Urodziła się w Krośnie; rocznik 1978. Ukończyła  Wydział Ekonomiczny Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (specjalność: finanse, bankowość i ubezpieczenia) oraz studia podyplomowe na Wydziale Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku europeistyka (specjalność: administracja publiczna i samorządowa). Od 1997 r. pracownik jasielskiego Oddziału ZUS; obecnie pełni tam funkcję zastępcy dyrektora Oddziału ds. Dochodów. Działaczka Platformy Obywatelskiej, m.in. przewodnicząca zarządu powiatowego tej partii w Krośnie oraz zastępczyni przewodniczącego Regionu Podkarpackiego. W latach 2010-2014 radna Powiatu Krośnieńskiego (m.in. przewodnicząca Komisji Rozwoju i Promocji), a od listopada 2014 r. – radna podkarpackiego sejmiku. Przez dwa lata (2013-2014) – prezes Klubu Sportowego Karpaty Krosno. Mężatka, matka nastoletniego Piotra.  Hobby: książka, film, sport.
 
Jutro i pojutrze przedstawimy nowych posłów.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy