Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Odwołanie zarządu do K. Rewizyjnej. Kandydatura Cyprysia odrzucona

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 01-08-2014

fot. Tadeusz Poźniak

fot. Tadeusz Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
Do bardzo ostrych starć doszło podczas czwartkowej sesji sejmiku, który miał podjąć ważne decyzje personalne dotyczące zarządu województwa. Radni PiS zarzucali przewodniczącemu sejmiku Sławomirowi Mikliczowi (PO), że manipuluje obradami. Radny Władysław Stępień (SLD) zażądał od marszałka Władysława Ortyla (PiS), by nie pouczał radnych, a radny Edward Brzostowski (również SLD) krzyknął do szefa klubu PiS Czesława Łączaka „ Idź ty chamie!” – wcześniej Łączak nazwał Mirosława Karapytę radnym „z opaską na oczach” (była to aluzja do prokuratorskich zarzutów o charakterze korupcyjnym, które otrzymał w ub. roku były marszałek). Z obu stron padały oskarżenia o uprawianie politykierstwa.
 
Radni koalicji PO-PSL-SLD (plus niezrzeszeni Mirosław Karapyta i Jan Burek) mieli wczoraj trzygłosową przewagę (dwóch radnych koalicji PiS-Prawica Rzeczypospolitej – Jarosław Brenkacz i Tadeusz Majchrowicz, było nieobecnych). Była to przewaga wystarczająca do tego, by po raz trzeci utrącić kandydaturę Jerzego Cyprysia, szefa klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa i wicedyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy, do zarządu województwa. A ponieważ wcześniej dwukrotnie nie udało się w głosowaniu przenieść Tadeusza Pióro z funkcji członka zarządu na wicemarszałka, co czyniło kandydaturę Jerzego Cyprysia na członka zarządu bezprzedmiotową, tym razem marszałek Ortyl – pomny tego doświadczenia - zgłosił Cyprysia od razu na wicemarszałka, dzięki czemu po raz pierwszy w ogóle doszło do głosowania w jego sprawie. 
Reklama
 
„Fajny gość”, ale głosujemy przeciw

Choć radni PO-PSL-SLD stwierdzili, że generalnie do Cyprysia nic nie mają (Władysław Stępień nazwał go nawet „fajnym gościem”, a Zygmunt Cholewiński stwierdził, że decyzja, jaką ma podjąć w jego sprawie, jest dla niego tym trudniejsza, że jako marszałek przyjmował go do pracy w Urzędzie Marszałkowskim), to jednak zagłosowali przeciw jego kandydaturze. Tłumaczyli to tym, że marszałek Ortyl od początku narzucił kandydaturę Cyprysia jako jedyną i nie było żadnych rozmów w sprawie kandydatury większościowej. Były marszałek Zygmunt Cholewiński (PO) „zgłosił się” nawet na wicemarszałka, mówiąc wprost, że gdyby taką propozycję otrzymał, to byłby gotów zrezygnować ze swojej obecnej „dobrej pracy”. Później, w kuluarach, podczas krótkiego briefingu dla dziennikarzy, Władysław Ortyl nazwał tę propozycję Cholewińskiego „bardzo spontaniczną, ale jednocześnie trochę niepoważną, bo w takim trybie się nie działa, jeżeli chodzi o formułowanie porozumień”. Marszałek, zapytany, czy zgłosi teraz inną kandydaturę, stwierdził: - Muszę się zastanowić. Mam 30 dni na zgłoszenie kolejnej kandydatury. Nie wiem, co pan Cypryś o tym myśli, ale uważam, że nie można kilka razy kogoś proponować, jeżeli został odrzucony. Prawdopodobnie będę szukał innej kandydatury, ale jeszcze w tej sprawie nie podjąłem decyzji. 
A przewodniczący sejmiku Sławomir Miklicz powiedział dziennikarzom, że marszałek powinien przedstawić taką kandydaturę, za którą opowiedziałaby się większość sejmiku. Kandydatura Jerzego Cyprysia przepadła w głosowaniu stosunkiem 14:17. A to oznacza, że obowiązki wicemarszałka pełni nadal Jan Burek, odwołany z tej funkcji, ale oficjalnie nie pozbawiony obowiązków (nie dopuścili do tego radni PO, PSL i SLD), któremu marszałek odebrał wszelkie pełnomocnictwa i który przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale nadal pobiera wynagrodzenie z Urzędu.
Reklama
 
Spór o zablokowanie Komisji Rewizyjnej
 
Wcześniej dyskutowano nad wnioskiem zarządu o jego odwołanie, co było skutkiem nieudzielenia zarządowi absolutorium z wykonania budżetu za 2013 rok podczas czerwcowej sesji. Radni PO, PSL i SLD, mając większość w sejmiku, ale niewystarczającą do odwołania zarządu (do tego potrzeba 20 głosów), postanowili nie dopuścić do głosowania. Posłużyli się w tym argumentem o rozbieżnych opiniach prawnych w tej sprawie. Przywołali m.in. opinię prawną warszawskiej Kancelarii Chmaj i Wspólnicy, według której zarządowi województwa nie przysługiwała inicjatywa uchwałodawcza w tej sprawie. Radna Lidia Błądek (PiS) przypomniała, że wniosek o odwołanie zarządu wygenerował się automatycznie sam – na podstawie ustawy o samorządzie województwa – poprzez fakt nieudzielenia absolutorium. Radni PO, PSL i SLD podnieśli także brak opinii Komisji Rewizyjnej, która nie odbyła posiedzenia przed czwartkową sesją, mimo iż z opinii zespołu prawników obsługujących sejmik wynikało, że taka opinia nie jest konieczna. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Mieczysław Miazga (PiS) ubolewał, że był gotów odbyć posiedzenie komisji, nawet przyjechał na nią, ale okazało się, że jej zebranie zablokował przewodniczący Miklicz, nie rozsyłając zawiadomień do pozostałych członków.
Radna Teresa Kubas-Hul (PO), powołując się na rozbieżne opinie prawne, zgłosiła wniosek formalny o odesłanie sprawy odwołania zarządu do Komisji Rewizyjnej, by wydała ona swoją opinię w tej sprawie. - Lubię procedować, kiedy mamy pełną jasność. Tym wnioskiem zajmiemy się na następnej sesji - stwierdziła Kubas-Hul. Jeden z prawników obsługujących sejmik zgłosił zastrzeżenie wobec odesłania wniosku do KR. Według Lidii Błądek, przekładanie głosowania ma służyć tylko temu, by sprawa „żyła w mediach". Radni PO-PSL-SLD zarzucali prawicy, że chce załatwić tę sprawę teraz, by zdążono zapomnieć o niej przed wyborami.
Reklama
- Te opinie, które zostały przywołane, są w nieuzasadniony sposób artykułowane – powiedział później do dziennikarzy marszałek. – Opinia p. prof. Chmaja jest niepodpisana i dotyczy innej sprawy. Spór jest o to, że przewodniczący zablokował Komisję Rewizyjną, a gdyby tego nie zrobił, to opinia Komisji dzisiaj by była. A to, czy jest ona konieczna, czy nie, jest sprawą wtórną.
Marszałek Ortyl i wicemarszałek Romaniuk byli gotowi doprowadzić do zwołania posiedzenia Komisji Rewizyjnej w przerwie sesji – w tym celu wnioskowali o przerwę, ale ten wniosek nie został poddany przez przewodniczącego Miklicza pod głosowanie. - Będziemy zastanawiali się, jakie to rodzi konsekwencje prawne, że przewodniczący nie wykonuje ustawowego obowiązku w kwestii procedowania nad porządkiem obrad – skomentował marszałek Ortyl.
 
Sprawa odwołania zarządu została odesłana do Komisji Rewizyjnej stosunkiem głosu 17:13. 
 
Radni PiS już zapowiedzieli złożenie wniosku o sesję nadzwyczajną, która jeszcze raz zajęłaby się tą sprawą.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2021-06-14 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-06-14
USD 3,7185 +1,16%
EUR 4,5027 +0,68%
CHF 4,1360 +0,77%
GBP 5,2369 +0,63%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.