Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Kierowco, zanim wypijesz

A A A
Sławomir Nowak

Dodano: 05-04-2015

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. W wypadkach drogowych spowodowanych głównie nadmierną prędkością  znaczny procent stanowią wypadki, gdzie kierujący równocześnie znajdował się pod wpływem alkoholu. O ile objawy użycia alkoholu są w większości przypadków znane, to mało mówi się o środkach podobnie działających jak alkohol. Każdy kierujący otrzymujący od lekarza receptę na leki z grupy przeciwbólowych, uspokajających, nasennych itp. powinien być poinformowany o ich wpływie na zdolność do kierowania pojazdem.

Im wyższa obecność alkoholu w organizmie tym większe zmniejszenie zdolności do kierowana pojazdem. Przy pustym żołądku i większym stresie pierwsze dawki alkoholu zostają szybko wchłonięte i są odczuwalne już po kilku minutach, zaś pełna zawartość alkoholu w organizmie może osiągnąć swe największe stężenie już po 30 minutach. Jest to również wartość orientacyjna, gdyż wszystko jest podporządkowane cechom indywidualnym organizmu oraz zależy od napełnienia żołądka. Przy pełnym żołądku czas wchłaniania alkoholu może wynieść nawet 2 godziny. Bezpośrednio po wchłonięciu alkoholu przez organizm rozpoczyna się jego rozkład i wydalanie a po wypiciu ostatniego przysłowiowego kieliszka w czasie około 20 – 30 minut następuje tzw. wyrównanie stężeń tzn. zawartość alkoholu w organizmie jest stała. Po tym okresie następuje dopiero tzw. spadek dyfuzyjny inaczej mówiąc eliminacja alkoholu z organizmu, która jest również bardzo indywidualna i wynosi ok. 0,12 do 0,15 promila na godzinę.
Reklama
 
Przyjmuje się, że prawdopodobieństwo spowodowania wypadku przez kierowcę nietrzeźwego zwiększa się przy stężeniu alkoholu:
0,5 proc. - 2 razy
0,8 proc.  - 4 razy
1,0 proc. - 7 razy
1,5 proc. - 36 razy
 
Orientacyjnie można przyjąć, że wypicie następujących alkoholi powoduje jego stężenie w organizmie wynoszące
2 małe kufle piwa – 0,3 proc.
2 szklanki wina ( 0,2 l) – 0,5 proc.
40 gramów wódki 40 proc.  - 0,5 proc.

W chwili obecnej w prawie spotykamy dwie definicje określające stan organizmu, w którym znajduje się alkohol tj. 
stan po spożyciu alkoholu
stan nietrzeźwości
 
Dla pełności należy w tym miejscu zaznaczyć, że od ponad 20 lat nie używa się w aktach prawnych określenia, które do dnia dzisiejszego słyszy się w języku potocznym bardzo często „stan wskazujący na  użycie alkoholu” – dzisiaj mówimy o stanie po spożyciu alkoholu.

Stan po spożyciu alkoholu jest określany jako stan, przy którym stężenie alkoholu we krwi (pomiar metodą, tzw. inwazyjną) zawiera się pomiędzy 0,2 proc. - 0,5 proc. lub przy użyciu metody nieinwazyjnej – kiedy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu zawiera się pomiędzy 0,1 mg - 0, 25 mg w 1 dm3 powietrza.
 
Należy w tym miejscu podkreślić, że zakres od 0 do dolnej granicy stanu po spożyciu alkoholu 0,2 nie jest zezwoleniem na wypicie jakiejś minimalnej dawki alkoholu  – jest to zakres tzw. alkoholu  fizjologicznego oraz  błędu pomiarowego. Między bajki należy włożyć opowieści i dobre rady o rozgryzieniu ziarenka pieprzu, ziela angielskiego, przeżuciu listka laurowego, wypiciu octu itp., aby oszukać urządzenia pomiarowe. Nic bardziej zwodniczego – nie należy w ogóle pić jakichkolwiek ilości, kiedy mamy zamiar jechać!
Reklama
 
W Polsce i nie tylko - wykonywanie czynności kierującemu będącemu w stanie po spożyciu alkoholu jak i w stanie nietrzeźwości jest zabronione. Dla przypomnienia;...kierujący jest to osoba, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów, a także osoba, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojedyńczo lub w stadzie...art.2 pkt.20 Prawa o ruchu drogowym.
 
Jednocześnie zauważyć należy, iż pod pojęciem prowadzenia pojazdu rozumieć należy wprowadzenie w ruch, kierowanie nim, nadawanie prędkości i hamowanie. Przy czym bez znaczenia jest wówczas pokonana odległość. Odpowiadać z tego przepisu będzie zarówno ten kto przejechał kilka kilometrów, jaki i ten kto jedynie przeparkował samochód, podjechał pod dystrybutor na stacji paliwowej.
 
Odpowiedzialność z tego przepisu może także ponieść osoba, która kieruje holowanym pojazdem mechanicznym.
 
Kierowanie pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem ( art. 87 kodeksu wykroczeń) – zagrożonym karą pozbawienia wolności do 30 dni, karą grzywny do 5000 zł, oraz zakazem prowadzenia pojazdów na czas od 6 miesięcy do 3 lat, oraz 10 punktami karnymi.
 
W przypadku stwierdzenia, że osoba kierująca pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, ograniczenia wolności albo grzywny ( art. 178 a kodeksu karnego). Dodatkowo w takim przypadku następuje zakaz prowadzenia pojazdów na czas nie krótszy niż rok a maksymalnie do lat 10.Wyrok może być również podany do wiadomości publicznej, a oprócz kary grzywny sąd może rzec tzw. nawiązkę na rzecz instytucji lub organizacji społecznej, które statutowo pomagają osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych. Wysokość nawiązki może wynieść maksymalnie dziesięciokrotność najniższego wynagrodzenia. Warunkiem odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest ustalenie, iż pojazd poruszał się po drodze publicznej. 
Reklama
 
W praktyce ustalenie do jakiej kategorii dróg zaliczana jest dana droga odbywa się na podstawie ustawy o drogach publicznych. W przypadku wątpliwości, jaki status ma dana droga, organy ścigania zwracają się do właściwych urzędów gmin, w celu potwierdzenia czy jest to droga publiczna prywatna, droga dojazdowa do pól uprawnych czy też droga polna.
 
Oczywista rzeczą jest, że powyższe kary grożą tym, którzy popełnili wykroczenie lub przestępstwo poprzez samo kierowanie pojazdem. Jeżeli kierujący w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwym spowoduje wypadek drogowy, którego następstwem są uszkodzenia ciała lub śmierć innej osoby kary są o wiele surowsze do dożywotniego zakazu kierowania pojazdami, jeżeli osoba skazana popełniła przestępstwo po raz drugi. Badanie stanu trzeźwości kierujących leży przede wszystkim w kompetencji policji, która odpowiedzialna jest za bezpieczeństwo ruchu drogowego. 
 
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że każdy kierujący ma obowiązek poddać się takiemu badaniu na żądanie policji. Badanie trzeźwości można przeprowadzić również bez zgody kierującego, jak to określono w przepisach przy użyciu siły, o czym kierujący powinien być uprzedzony.
 
Jeżeli wynik badania kierującego potwierdza uzasadnione podejrzenie wówczas policja zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem i uniemożliwia takiemu kierującemu dalsze kierowanie pojazdem. Obowiązkiem policji jest zabezpieczenie pojazdu poprzez np. przetransportowanie go na parking strzeżony, lub przekazanie go osobie wskazanej przez aktualnie zatrzymanego kierującego innej osobie posiadającej uprawnienia do kierowania pojazdem i oczywiście trzeźwej. Badaniu na zawartość alkoholu w organizmie mogą być poddane inne osoby, jeżeli uczestniczyły w wypadku, w którym są zabici lub ranni, o ile zachodzi podejrzenie, że to one kierowały pojazdem w chwili zdarzenia.
Reklama
 
Warto zwrócić uwagę na ilość przeprowadzonych badań alkomatem po zatrzymaniu. By wynik badania był wiarygodny funkcjonariusze winni przeprowadzić dwie próby, uzyskane w odstępach 15 - 20 minut. Tak przeprowadzone badanie pozwala bowiem wykazać czy stężenie alkoholu rośnie czy też maleje. Ma to szczególnie istotne znaczenie, gdy pierwsze badanie wykaże wartość graniczną, tj. 0, 25 mg/dm³, drugie zaś badanie wartość niższą. Wówczas bowiem kierujący nie ponosi odpowiedzialności z art. 178 a kodeksu karnego, a może odpowiadać jedynie za wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń.
 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-02-07 09:18
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.