Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Firmy z "Aeropolis" muszą podbijać europejskie, a najlepiej globalne rynki!

A A A
Opracowanie Aneta Gieroń

Dodano: 19-06-2018

Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Fot. Materiały RARR

Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Fot. Materiały RARR

Rozmowa z Mariuszem Bednarzem, prezesem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
 
Prawie 50 firm i ponad 5 tys. osób zatrudnionych w Podkarpackim Parku Naukowo- Technologicznym „Aeropolis” skoncentrowanym na 166 hektarach. Gospodarcza wizytówka Podkarpacia – tak wyglądają statystyki. Gdy rok temu zostawał Pan prezesem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która zarządza „Aeropolis”, stwierdził Pan, że w takim miejscu wyzwań nigdy nie brakuje. Po 12 miesiącach zmienił Pan zdanie?
 
Mariusz Bednarz: Nie, na pewno nie. W takim miejscu nie da się spocząć na laurach. Tutaj jest ciągle zmieniająca się rzeczywistość, a w ciągu ostatniego roku wiele się zdarzyło w skali regionalnej i ogólnopolskiej. Powstały m.in. Podkarpackie Centrum Innowacji działające w zakresie transferu innowacji, współpracy ze studentami, startupami oraz młodymi ludźmi, którzy mają pomysły, a nie zawsze mają je, gdzie realizować oraz Podkarpacki Fundusz Rozwoju, który ma wspierać finansowo mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w regionie. Obie spółki wkomponowują się w środowisko, w którym od lat funkcjonuje Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Nie traktujemy tego jak konkurencji, ale uzupełnianie naszych działań. To model, w którym powstałe instytucje mają się zajmować firmami na określonym etapie rozwoju, jednocześnie musimy się nauczyć wspólnie funkcjonować, a przede wszystkim myśleć globalnie. Widzieć nasze role i zadania nie tylko w kontekście podkarpackim, ogólnopolskim, ale przede wszystkim europejskim, a wręcz globalnym. Za plecami już czujemy oddech Przemysłu 4.0, a to będą rewolucyjne zmiany.
Reklama
 
„Aeropolis” istnieje od 15 lat. W 2009 roku w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologicznym zainwestowała pierwsza firma, niemiecka spółka MTU Aero Enignes. Potem w następnych latach do Parku ściągali kolejni inwestorzy, ale ostatnie 3 lata to jest prawdziwa lawina inwestycji i rozbudowa istniejących już wcześniej firm. Nic jednak nie trwa wiecznie, a większość działek w Parku została już sprzedana. Co dalej w kolejnych latach?
 
Na pewno jesteśmy w czasie bardzo dobrej koniunktury gospodarczej w Polsce, a poprzez „Aeropolis” w wielu przypadkach staliśmy się przyczółkiem dla wielu firm, które otwierają się na Wschód. W „Aeropolis” mamy już nie tylko kapitał niemiecki, ale też brytyjski, amerykański, australijski, a przede wszystkim w bardzo dużym procencie kapitał polski. Podkarpacki Park Naukowo – Technologiczny jest najlepszym przykładem i dowodem, jak w ostatnich latach na wiarygodności i znaczeniu zyskały tereny położone na wschodzie Polski. Inwestorzy już nie tylko koncentrują się na terenach położonych w okolicach Wrocławia, Poznania, Katowic, Krakowa i Warszawy, ale ta biznesowa linia sukcesywnie przesuwa się na wschód naszego kraju. Zawsze też przypominam o początkach tego miejsca, wizji, jaka towarzyszyła budowie Parku, dzięki czemu w ostatnich kilkunastu latach udało się stworzyć jeden z najlepszych ekosystemów biznesowych w Polsce. Ogromnie pomogły pieniądze unijne, które pozwoliły rozwijać to miejsce, ale dziś najważniejszym zadaniem dla „Aeropolis” i RARR jest wypracowanie takiej wizji działania nie na rok, czy dwa lata, ale co najmniej na dekadę. 

W jakim kierunku w kolejnych latach będzie podążał Park, by nie zmarnować potencjału tego miejsca, ale nieustannie go rozwijać?
Reklama
 
Bardzo trudno dziś określić rolę „Aeropolis” w kontekście szerszego rozwoju tego miejsca. Jesteśmy na etapie poszukiwania tożsamości dla Parku na kolejne lata.„Aeropolis” to miejsce i wspaniały projekt, który został zrealizowany i za 2 lata zostanie zakończona jego trwałość. Jednocześnie to wyjątkowe miejsce pod względem biznesowym, które w jakimś stopniu odmieniło Rzeszów i Podkarpacie. Wystarczy popatrzeć, co w ostatnim czasie dzieje się w gminach sąsiadujących z Parkiem. Trzebownisko uzbraja kolejne 20 hektarów gruntów, a gmina Głogów Młp. ma podobne zamiary. W Parku kończą się działki, ale jest prawie pewne, że „Aeropolis” w kolejnych latach i tak będzie obrastało w kolejne inwestycje na terenach  należących do gmin, a sąsiadujących ze strefą. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w ostatnich latach RARR ponosił wszystkie koszty funkcjonowania „Aeropolis”, natomiast był najmniejszym beneficjentem tego miejsca. Pieniądze ze sprzedaży działek zasilały konta samorządów.  
 
W najbliższym czasie w Jasionce rozpocznie się budowa EME Aero. Potężna inwestycja z branży lotniczej nie powstanie w samej strefie, ale w jej bezpośrednim sąsiedztwie, na gruntach należących do gminy Trzebownisko. W najbliższych latach może to być model rozwoju gospodarczego wokół „Aeropolis”? Sam Park nie będzie powiększało swej powierzchni, ale będzie wspierało inwestycyjny rozwój gmin Trzebownisko i Głogów Małopolski, z którymi sąsiaduje?
 
Park będzie obrastał w tereny inwestycyjne, ale raczej nie będzie formalnego włączania nowych terenów do Parku. Także dlatego w najbliższym czasie RARR musi znaleźć swoje miejsce w zmieniającej się rzeczywistości. W kolejnych latach najważniejsza będzie dla nas współpraca z przedsiębiorcami, czyli to, co robimy od lat i za co jesteśmy cenieni na rynku. Zainwestowanie w Parku to tylko krok w biznesie. Sami przedsiębiorcy  podkreślają, jak bardzo potrzebują klimatu i kontaktów do biznesowej współpracy i kooperacji, a my to skutecznie inicjujemy i wspomagamy. Stąd też w „Aeropolis” przynoszące wymierne korzyści pomysły na Akademię Aeropolis, Śniadania Biznesowe w Aeropolis, czy spotkania „Bez szpilek i krawata”. Tym bardziej, że biznesowych kontaktów szukają nie tylko małe i średnie biznesy, ale też korporacje. Coraz częściej obserwujemy bardzo ciekawe przedsięwzięcia i zaczątki relacji między firmami sąsiadującymi w strefie. Spora w tym zasługa Rady Parku oraz Rada Inkubatora, które dbają o najlepszy dobór firm inwestujących w Parku, dzięki czemu faktycznie pojawiają się tutaj przedsięwzięcia innowacyjne, dotyczące inteligentnych specjalizacji na Podkarpaciu, albo bardzo ciekawe pod względem biznesowym i naukowym. 
Reklama
 
Dzięki Inkubatorowi Technologicznemu działającemu w Parku, w ostatnich latach udało się też wesprzeć wiele małych i średnich przedsiębiorców.
 
To nasza słynna ścieżka w „Aeropolis”. Od początków firmy w Preinkubatorze Akademickim, poprzez rozwój w Inkubatorze Technologicznym, aż po inwestycję w strefie. Jesteśmy już blisko pierwszej firmy, która będzie mogła się pochwalić taką historią biznesową, ale wcale nie to jest dla nas najistotniejsze. Najważniejsze jest, by przedsięwzięcia biznesowe z „Aeropolis” skalowały się na co najmniej europejskie, a najlepiej globalne rynki. Tylko takie firmy będą miały zagwarantowaną egzystencję na rynku na najbliższe lata.  Coraz więcej naszych firm w tym kierunku zmierza i to nas cieszy ogromnie. Stąd też ogromne wyzwanie przed RARR-em, by być bardzo skutecznym „menadżerem biznesu”, zwłaszcza dla małych i średnich firm.  Światowe marki, które się w strefie rozrastają, albo zdobywają nowe rynki, na globalnym rynku dadzą sobie radę, ale równie ważne jest wsparcie dla mniejszych firm, bo to dzięki nim możliwy jest rozwój wielu polskich marek. 
 
Idealnie byłoby, gdybyśmy doczekali się w „Aeropolis” kooperacji małych firm ze światowymi markami. 
 
To się powoli dzieje. Decyzja o inwestycji EME Aero i pracy dla około 800 osób, na pewno uruchomi kooperację z lokalnymi firmami, a to z kolei pozwoli na powstanie kolejnych miejsc pracy. Jednak w przypadku inwestycji EME Aero w Jasionce, najważniejsze okazuje się przyniesienie nowych technologii przez tę firmę. To jest bezcenne. Nie jest sukcesem postawienie kolejnego hangaru, gdzie będzie się tylko montować, wyzwaniem jest innowacyjne szkolenie ludzi, wprowadzanie nowych technologii i pamiętanie o Industry 4.0. Na Podkarpaciu kumuluje się przemysł związany z lotnictwem, motoryzacją, a dzięki takim inwestycjom, jak ta związana z EME Aero, udaje się sukces „Aeropolis” przekuwać w rozwój inwestycyjny także na innych obszarach Podkarpacia. Bo choć w Parku mamy już naprawdę bardzo niewiele wolnej ziemi do zagospodarowania, to jednak historia tego miejsca coraz liczniej przyciąga inwestorów do innych Parków Przemysłowych: w Przemyślu, Lubaczowie, Leżajsku, Kolbuszowej.  Coraz częściej pojawiają się też prywatni inwestorzy z atrakcyjnymi terenami pod inwestycje, jak choćby w okolicach Sędziszowa Młp., gdzie jest do wykorzystania 20 hektarów gruntu, naprawdę wartego uwagi. Do tego trzeba dodać dostępność komunikacyjną na Podkarpaciu; lotnisko, autostrada A4 i rozwój S19, której wybudowanie przez cały region, na pewno spowoduje duży przepływ kapitału i nawet dziś nie jesteśmy w stanie do końca sobie wyobrazić, jaki impuls rozwojowy może spowodować w północnej i południowej części naszego regionu. To wszystko uruchamia też coraz skuteczniejsze sieci powiązań między „Aeropolis”, a innymi terenami inwestycyjnymi na Podkarpaciu, a to z kolei idealnie wpisuje się w założenia Industry 4.0.
Reklama
 
Innowacyjność, rozwój, to dziś najważniejsze wyzwania w biznesie, dlatego Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego po raz kolejny wystartuje też w konkursie na uruchomienie Platform Startowych, tym bardziej, że jej pierwsza edycja przyniosła najwięcej pomysłów biznesowych z Podkarpacia i aż 21 rekomendowanych startupów, a których 17 otrzymało dotację z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dziś 52 proc. pracodawców ma problemy ze znalezieniem pracownika, na rynku trwa walka o kapitał ludzki, a przecież bez ludzi niczego się nie zbuduje. Nasze województwo coraz częściej działa na inwestorów jak magnes. Mamy w regionie dobre uczelnie, znakomitą uczelnię techniczną - Politechnikę Rzeszowską, a przede wszystkim stosunkowo młode społeczeństwo na tle kraju. Musimy umieć zagospodarować ten kapitał, bo taka okazja może się już nie powtórzyć.
 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-03-24 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.